NAB 2011 – Blackmagic Design

Tak se nám opět rok s rokem sešel a je tu první výstava z fáze “oznam a dodej”. (Tou druhou je, pro poměry v profi video průmyslu neznalé, výstava IBC. Většina produktů je ohlášena právě na NAB, ale pro nás netrpělivé, jsou novinky k dispozici až za několik měsíců v době IBC). Bude tomu tak i letos? Nechme se překvapit a hurá na novinky.

Blackmagic Design, NAB 2011

Blackmagic Design.
Opravdu velký stánek si letos dovolil Blackmagic. Bylo to také potřeba, vzhledem k počtu nových produktů. Asi největším tahákem byla nová rodina mixů Atem. Firmu Echolab koupili minulý rok a zdá se, že celou dobu tým okolo Echolabu pracoval na nových modelech.

 

ATEM 1 M/E Broadcast Panel

ATEM 1 M/E Broadcast Panel

První, co mi vyrazilo dech, byla v podstatě poloviční cena oproti tomu, co bylo prezentováno vloni. Ale to by mě u BMD již překvapovat nemělo. Přesto: 8 vstupový (4x HDMI a 4x HD SDI) switcher ATEM Television Studio za 999 USD? Pravda, má jen softwarové ovládní, ale lze k němu dokoupit i ATEM Broadcast panel (za 4995 USD).

 

Blackmagic Design ATEM 1 M/E Production Switcher

Další v řadě je 1 M/E Production Switcher (16 vstupů, downkonverze, SDI, HDMI i analog), 3 AUX výstupy, Multiviewer, to vše  za 2495 USD (+ volitelně panel). Nejvyšší řadou je 2 M/E Switcher s 16 vstupy, 6 AUX výstupy a 2x Multiview, to vše s redundatním napájením, ale ten bude k dispozici až později. Oba Production Switchery mají 4 upstream a 2 downstream klíče a animované přechody. Všechny modely (včetně základního Television Studia) obsahují USB rozhraní, díky kterému lze výstup nahrávat do počítače ve formátu H.264. Výbornou vlastností je to, že si můžete nejprve koupit vlastní switcher (pouze tělo), který lze ovládat z počítače (software zdarma) a až později dokoupit ovládací panel.

 

Blackmagic Design DaVinci Resolve

Upgradu se dočkal také oblíbený kolorovací software pro MAC DaVinci Resolve. Ve verzi 8, která je pro majitele předchozí verze zdarma, najdete například novou časovou osu s možností střihu, import/export pro Final Cut Pro, OpenCL podporu pro ATI karty (lze tedy nyní provozovat i na MacBook Pro), noise reduction, křivky, vícebodovou stabilizaci, automatické vyrovnávání 3D obrázků a také je zde nově podpora Avid Artist Color (dříve Euphonix). Pro mnohé bylo šokem oznámení verze DaVinci Resolve Lite, která pracuje “pouze” v HD a nemá 3D nástroje. Zato půjde pořídit za zajímavou cenu – a to zdarma.

A nyní již k hardwaru:

Blackmagic Design UltraStudio 3D

UltraStudio 3D – výrobci se na NAB předháněli v podpoře rozhraní Thunderbolt. Ani Blackmagic nemohl zůstat pozadu. UltraStudio 3D je externí hliníková krabička s dual link 3Gb/s SDI in a out, HDMI 1.4a in a out a analogovými složkami.  Ideální pro DaVinci na cestách, nebo pro nabírání 3D někde v lese či na paloučku, kde by byla vaše pracovní stanice příliš velká a hlučná.

DeckLink 4K – jak již název napovídá – I/O karta s 4K rozlišením (+ samozřejmě SD i HD), zajímavé je použití mikro BNC konektorů (důvod je  prostý, 8 standardních BNCáků by se na kartu již vešlo těžko – cena 595 USD.

UltraStudio SDI – rozšíření rodiny externích USB 3.0 produktů, tentokrát o HD SDI vstup a výstup a HDMI výstup s ovládaním po RS422 a genlockem. Cena, jako vždy, téměř šíleně nízká – pouze 395 USD.

 

Blackmagic Design ATEM Camera Converter

ATEM Camera Converter
Velmi často se řeší připojení kamery ke vzdálenému switcheru z místa bez napájení. Pro tyto účely bude k dispozici HD SDI/HDMI převodník na optiku s integrovanou baterkou, ale hlavně včetně zpětného audia pro hlasové instrukce režiséra. Cena? 595 USD.

HyperDeck – Blackmagic se letos zaměřil také na zákazníky z oblasti live produkce, které, kromě již zmíněných ATEM switcherů, potěší i další rodinka produktů pod názvem HyperDeck. HyperDeck Shuttle je externí rekordér, vyrobený z jednoho kusu hliníku, nabírající video z SDI nebo HDMI jako nekomprimované 10bitové video. Na zařízení najdete standardní tlačítka pro přehrávání a záznam, jako médium je použitý běžný 2.5″ SSD disk a zajímavá je i vestavěná baterie, předurčující ho k použití v terénu.

 

Blackmagic Design HyperDeck Studio

Druhá varianta se jmenuje HyperDeck Studio – jedná se o rackovou verzi, která pojme disky dva a má navíc malý LED displej, který zobrazuje právě přehrávané video. Cena externí verze je 345 USD a interní bude v prodeji za 995 USD.

 

Blackmagic Design SmartView Duo

SmartView Duo – celkem nečekaným přírůstkem je nový 3U rackový dvojmonitor s SDI vstupy a vzhledem k ceně překvapivou kvalitou – nastavení lze ovládat po ethernetu, cena bude 595 USD, což ho činí velmi konkurence schopným (nejbližší konkurenční monitor s horším rozlišením je v současné době víc než dvakrát dražší).

DeckLink Quad – vývojáři, používající karty Decklink pro vlastní projekty, určitě potěší tato karta – jedná se vlastně o 4 Decklink SDI karty integrované do jedné. Cena 995 USD, v prodeji je jako jediná z ohlášených novinek již nyní.

Extras
Mezi další novinky tak trochu zapadla podpora nové Premiery CS5.5 pro karty Decklink a Intensity, která byla ohlášena ve stejnou dobu, a nový software MEDIA EXPRESS ve verzi 3.

Blackmagic Design Media Express 3

Takže smršť novinek od Blackmagicu je za námi, teď již jen netrpělivě čekáme na reálnou dostupnost, každopádně se zdá, že po na novinky slabém minulém roku se máme letos opravdu na co těšit.

Leave a Reply