NAB 2011 – SONY

Aj spoločnosť SONY drží krok s ostatnými spoločnosťami a uviedla niekoľko zaujímavých noviniek, ktoré budú žiaľ dostupné až o niekoľko mesiacov. V tomto prípade situáciu nezlepšuje ani fakt, že Japonsko má stále logistické a distribučné problémy po katastrofách, ktoré ho postihli v posledných mesiachoch. Každopádne veríme, že sa situácia čoskoro zmení a niektoré novinky uzrú svetlo o niečo skor. Poďme sa teda pozrieť čo je nové :-)

SONY, NAB 2011

SONY NEX-FS100E
Novinka, ktorá bola predstavená o niečo skôr a niekoľko informácií už o nej bolo poskytnutých. Jedná sa o kompaktnú 35mm kameru, určenú predovšetkým tým, ktorí vyžadujú vysokú citlivosť a vďaka kombinácii veľkého CMOS senzora a vymeniteľným objektívom aj malú hlbku ostrosti. Kamera obsahuje senzor ako vyššia ef-trojka. Ako som spomínal, kamera má vymeniteľný objektív a používa cenovo dostupnejšie E-mount objektívy (štandardne dodávaný objektív SEL18200 má 11x zoom, tichý AF motor a optickú stabilizáciu SteadyShot™) a vďaka adaptéru LA-EA1 je možné používať aj rozšírenejšie objektívy A-mount (SONY Alpha). SONY priamo vo svojej ponuke iné adaptery nemá, avšak alternatívni výrobcovia majú adaptéry aj pre objektívy Nikon, Canon, Pentax a ďalšie.

SONY NEX-FS100E

Novinkou pri FS100 je schopnosť točiť vo Full HD 1920 x 1080 okrem štandardných formátov aj do 50p (pri 28Mbps). Kodek je AVCHD v HD a MPEG-2 pri SD a záznamové médium sú buď pamaťové karty (SDHC resp. Memory Stick) alebo externý 128GB flash disk HXR-FMU128. Pre vyššiu kvalitu záznamu je možné využiť aj HDMI výstup, ktorý ponúka nekomprimovaný 4:2:2 s časovým kódom. Kamera má hybridný hľadáčik (podobný ako pri PMW-EX3) a veľmi kvalitný 3,5″ LCD display , ktorý je možné natočiť a orotovať takmer do akejkoľvek polohy. Keď sme už pri tom, FS100-ka má oproti predchádzajúcim modelom celkom neštandardný, avšak prispôsobiteľný dizajn – pre niekoho možno výhoda, v každom prípade uvidíme časom. Z ostatných funkcií uvediem Geotagging vďaka GPS modulu, obrazové profily, histogram alebo užívateľsky veľmi príjemná funkcia Last Scene Preview na jedno tlačítko.

SONY NEX-FS100E

Dostupné sú dve verzie, NEX-FS100E bez objektívu za cenu cca 5500 EUR a verzia NEX-FS100EK s objektívom (18–200mm, F3.5–6.3 OSS, 11x zoom) za cenu pod 6000 EUR. Kamera už mala byť dostupná, žiaľ situácia v Japonsku termín dodania negatívne ovplyvnila :-(

 

SONY HXR-NX70E
Prachu a vode odolná Full HD novinka, ktorá bola predstavená súčasne s FS100. Na stánku SONY bola pekná prezentácia tohto modelu. Zapnutá kamera bola umiestnená v “akváriu” s permanentným prúdom vody – mňa osobne množstvo vody veľmi príjemne prekvapilo a nečakal som, že aj pod takou spŕškou vody túto skúšku kamera ustojí.

SONY HXR-NX70E

SONY HXR-NX70E je kompaktná a ľahká AVCHD kamera, ktorá je ideálna pre žurnalistiku alebo dokumentárnu tvorbu a svoje miesto si nájde aj v lokálnych TV alebo u svadobných/eventových kameramanov. Kamera má jeden tretinkový citlivý Exmor R čip (výborné vlastnosti pri nižšej svetelnosti), širokouhlý G Lens objektív (až 26.3mm) s jedným samostatným prstencom (zoom, ostrenie, clona) a optickou stabilizáciou. Ako som spomínal, záznam je AVCHD a okrem štandardných formátov točí aj 1080 50p a to na interný 96GB flash disk (cca 40 hodín) resp. pamäťové karty SDHC/Memory Stick. Kamera ďalej pridáva 3,5″ XtraFine LCD display, odnímateľnú profi audio časť s dvoma XLR vstupmi a externým mikrofónom () alebo Geotagging vďaka GPS. Dostupnosť bola plánovaná na apríl, avšak ako pri FS100, aj tento dátum sa bohužiaľ posúva na neskôr.

 

SONY zahájilo vyčkávaciu taktiku na poli 3D a po prvotných peripetiách ostatných výrobcov, výchádza na trh s dvoma 3D kamerami. Všade naokolo je 3D-čko v plnom prúde. Preto je už najvyšší čas, aby aj SONY predstavilo svoje želiezka v ohni :-)

SONY HXR-NX3D1E
Novinkou, ktorá ma prekvapila (a predpokladám, že aj mnohých ďalších) je nová kompaktná “all-in-one” 3D kamera HXR-NX3D1E. Je určená predovšetkým pre nenáročnú, pohodlnú a skôr amatérsku 3D produkciu. Kamera má dva samostatné objektívy (G Lens, 10x optický zoom pri 3D a 12x optickým zoom pri 2D), Full HD rozlíšenie, záznam do stále populárnejšieho AVCHD formátu na interný 96GB flash disk alebo na pamäťové karty (SDHC alebo MemoryStick). O perfektný obraz sa stará jeden 1/4″ Exmor R CMOS čip a kvalitu 3D si môžete skontrolovať na 3D LCD displeji bez nutnosti použitia 3D okuliarov. Súčasťou kamerky je aj profi audio s dvoma XLR vstupmi a externým mikrofónom.

SONY HXR-NX3D1E

SONY PMW-TD300
Z trošku iného súdka je novinka PMW-TD300, ktorá je určená na profesionálnu produkciu. Je to plnohodnotná 3D kamera na rameno, ktorá si vypožičala telo z PMW-320, doplnila ho o nový 3D objektív a pridala ďalšiu trojicu 1/2″ čipov pre perfektné 3D (pre každý objektív samostatná trojica čipov). Keďže ide zatiaľ len o novinku, ktorá nemá finálne špecifikácie, spomeniem len najzákladnejšie paramatre – formát záznmamu je XDCAM EX, Full HD rozlíšenie, záznam na SxS karty, možnosť zaznamenávať 3D aj 2D, HD-SDI výstup (pre pravé aj ľavé oko), HDMI výstup pre monitoring na externom displeji, genlock alebo timecode vstup. Cena ani dostupnosť zatiaľ neboli stanovené, v každom prípade však predpokladám dostupnosť zhruba po IBC v septembri 2011.

SONY PMW-TD300

SONY MCS-8M
SONY chýbal už dlhšiu dobu profesionálny, ale cenovo dostupný videomix, ktorý by bol vhodný pre mešie produkcie, štúdiá alebo prenosové vozy. Novinka MCS-8M spadá práve sem a jedná sa o veľmi zaujímavý 8-kanálový multiformátový audio/videomix. SONY MCS-8M si vie poradiť s SD/HD/3D, obsahuje až osem vstupov (v HD móde 4x HD-SDI, 3x HDMI, 1xDVI-I alebo v SD móde 4x SD-SDI, 3x analógový kompozit a 1x DVI-I), má vstavaný multiviewer (samostatný DVI-D výstup s rozdelením na 10 alebo 4 oknien) a množstvo efektov. Okrem štandardného strihu v SD resp. HD je mix schopný pracovať aj v 3D s dvoma zdrojmi (L/R Link Cut, Mix, Side-By-Side Output), má vstavaný 6-kanálový audio mixer, Freeze pre každý vstup, možnosť importu statických obrázkov cez USB alebo množstvo prechodových efektov.

SONY MCS-8M

Ostatné novinky
Ako ďalšie novinky uzreli svetlo sveta nové profi monitory (z BVM a PVM série) postavené na základe OLED technológii (BVM-E250, BVM-E170, PVM-2541 a PVM-1741), nový reťazec produktov postavených na formáte SRMASTER (SR-R1000SRPC-5SR-R1, SR-R3, SR-R4) alebo úplne novú 8K kameru SONY F65 CineAlta (8768 x 2324 pixel CMOS senzor!!!).

Ak sa chcete dozvedieť viac informácií aj o ďalších novinkách, pozrite si tieto krátke videopredstavenia jednotlivých produktov.

 

Leave a Reply