Ktorý softvér má najrýchlejší export do H.264?

blog_export_h264

Dnes už nie je ničím neobvyklým že svoje videá zaznamenávame vo vysokom rozlíšení. Záznamy sa líšia formátovo a teda aj kvalitatívne. Čo však majú takmer všetky spoločné, je formát exportu. Najčastejšie ide totiž o export do MPEG-4 AVC s použitím algoritmu/ kodeku s názvom H.264. Ide o veľmi efektívny kodek, ktorý tak nahrádza kodek MPG2, používaný najmä pri SD rozlíšení. Výhodou kódovacieho algoritmu H.264 je menšia veľkosť exportovaného súboru pri zachovaní rovnakej kvality ako pri použití napr. MPG2.

Export do H.264 však vyžaduje pomerne silný procesor a čas, ktorý je potrebný na export do tohto formátu, je preto pomerne dlhý (v porovnaní napr. s exportom do MPG2). Pri krátkych video sekvenciách to možno nie je až také dôležité, ale pri exportovaní napr. 2-hodinového záznamu do MPEG-4 AVC to už za úvahu stojí.

Ak teda pracujete s dlhšími video sekvenciami, tento článok je určený vám. Pripravili sme pre vás test, v ktorom porovnávame rýchlosť exportu najpoužívanejších nelineárnych strihových programov priamo z ich časovej osi. Pred tým ako vám priblížime podmienky nášho testu však ešte trochu teórie…
V súčasnosti  okrem softvérového renderingu/ exportu niektoré strihové programy umožňujú aj hardverovú akceleráciu. To znamená, že matematický prepočet je okrem procesora urýchľovaný aj iným hardvérom. V súčasnosti poznáme niekoľko možností takejto akcelerácie.

  • CUDA – akcelerácia cez GPU zn. NVIDIA (grafická karta)
  • Quick Sync – akcelerácia integrovaným grafickým čipom procesorov zn. INTEL (procesory gen. Sandy Bridge, Ivy Bridge, Haswell)
  • SpursEngine – akcelerácia cez samostatnú PCI-E kartu s podporou SpursEngine (napr. Firecoder Blu)

AKO SME TESTOVALI
Testu sme podrobili štyri programy na strih videa na platforme PC – Adobe Premiere Pro CCGrassvalley EDIUS Pro 7Sony VEGAS Pro 13 a Avid Media Composer 8. Predmetom testu bol export 30 minút neupravovaného videa priamo z časových osí uvedených aplikácií. Ako materiál pre export nám poslúžil natívny (neprekódovaný) záznam z kamery SONY PMW-200 (FullHD 1920x1080i – 35 Mbps). Výnimkou bol iba Avid Media Composer, kde sme museli natívny záznam najskôr prekódovať do MXF, čo samozrejme celý pracovný proces na tejto platforme hodne predĺžilo. Navyše Media Composer neposkytuje žiadnu hardverovú akceleráciu, čo mu na atraktivite nepridáva.

Pri exporte z jednotlivých aplikácií sme sa snažili nastaviť parametre exportu rovnako. Pravdou však je, že niektoré aplikácie neposkytujú až také detailné možnosti nastavenia exportu ako iné, čo do istej miery mohlo ovplyvniť aj namerané časy exportu. Čo sa týka hardvéru, ten bol rovnaký vo všetkých prípadoch. Parametre exportu boli nasledovné: MPEG-4 AVC (H.264, VBR 18/22 Mbps, Best quality). Pri každej aplikácii sme exportovali 2-krát (okrem spomínaného Avid Media Composer-u). Najskôr len s pomocou softvérového renderingu a následne s využitím hardverovej akcelerácie. Tu je prehľad technológií, ktoré podporujú jednotlivé strihové aplikácie:

Adobe Premiere Pro CC – NVIDIA CUDA
Grassvalley EDIUS Pro 7 – INTEL Quick Sync
Sony VEGAS Pro 13NVIDIA CUDA

DĹŽKA EXPORTU 30m. VIDEA do H.264 (softvérový rendering):

Adobe Premiere Pro CC - 32 min.

53%

Grassvalley EDIUS Pro 7 - 44 min.

73%

Sony VEGAS Pro 13 - 43 min.

72%

Avid Media Composer 8 - 54 min.

90%

DĹŽKA EXPORTU 30m. VIDEA  do H.264 (hardvérovo akcelerovaný rendering):

Adobe Premiere Pro CC - 32 min.

53%

Grassvalley EDIUS Pro 7 - 15 min.

25%

Sony VEGAS Pro 13 - 34 min.

57%

Avid Media Composer 8 - NEPODPORUJE HARDVÉROVÚ AKCELERÁCIU

0%

PC KONFIGURÁCIA:
OS
: Windows 8.1
Procesor: INTEL i7-4770K
Základná doska: ASUS Z87-Pro
GPU: GIGABYTE GeForce GTX 770
RAM: 16 GB

PRIEBEH EXPORTU 30m. VIDEA DO H.264:

ZÁVER
Najrýchlejší export do H.264 bez použitia hardvérovej akcelerácie nám ponúka riešenie od Adobe. Pri akcelerácii renderingu Adobe Premiere vsádza na technológiu CUDA, čo sa môže na prvý pohľad javiť ako dobrá alternatíva k renderingu cez procesor. Pri bližšom pohľade však zistíme, že Premiere vyťažuje pri aktivovanej akcelerácii cez CUDA pomerne hodne aj procesor. Treba tiež dodať, že nameraný čas bol dosiahnutý cez grafickú kartu v hodnote cca. 300 EUR.
Prvenstvo za export s využitím hardvérovej akcelerácie si odnáša EDIUS Pro 7, ktorý využíva akceleráciu exportu do H.264 cez grafický čip procesora (technológia od INTELu – Quick Sync). Navyše procesor zaťažuje len na asi 20%, takže ostáva pomerne veľká rezerva na chod operačného systému i mnoho ďalších aplikácií. Aj z ekonomického hľadiska je podpora Quick Sync výhodná. K exportu nepotrebujete žiadny hardvér navyše. Stačí aj lacnejšia grafická karta, veď takmer celý výkon zabezpečuje grafický čip na procesore, ktorý musíte kúpiť tak či tak a to bez ohľadu na to, či budete využívať technológiu CUDA alebo Quick Sync.