canare

canare

Vyberte si správne káble
Potrebujete kvalitnú kabeláž pre vaše štúdio, live event alebo projekt a neviete si vybrať, ktorý kábel je pre vás ten správny? Neviete zistiť, či váš signál dokážete preniesť na požadovanú vzdialenosť? Nižšie uvedený krátky prehľad vám určite pomôže pri výbere toho správneho audio/video káble pre vaše potreby.

Koaxiálne SD/HD video káble Canare
Koax káble sú zložené z centrálneho vodiča obaleného izolačnou vrstvou, kovovou tieniacou vrstvou a vonkajšou izoláciou. Existuje viacero druhov koaxiálnych video káblov a delia sa podľa vyhotovenia.

Stručne povedané, sú tu tri základné faktory:

  • centrálny vodič (alebo aj konduktor)
  • izolačná vrstva (alebo aj dielektrikum)
  • tienenie (resp. oplet)

Centrálny vodič
Centrálny vodič alebo tiež konduktor môže existovať v dvoch vyhotoveniach:

  • pevný drôt
  • spletané lanko

Ak potrebujete ohybný kábel, spletané lanko je flexibilnejšie a preto je aj vhodnejšie pre rôzne live eventy, mobilné exteriérové projekty alebo live prenosy. Taktiež tieto káble sú vhodnejšie na inštaláciu a transport na káblových bubnoch kvôli ich flexibilite a odolnosti voči viacnásobnému  ohýbaniu. Pevný drôt je naopak skôr vhodnejší na pevné a permanentné inštalácie keďže nie je až tak odolný voči opakovanému ohýbaniu.

Izolačná vrstva
Izolačná vrstva alebo aj dielektrikum môže byť taktiež vo viacerých vyhotoveniach, najčastejšie však:

  • tuhá
  • penová
  • odľahčená penová        

Penová a odľahčená penová izolácia majú lepší útlm v porovnaní s pevnou izoláciou preto sa častejšie využívajú na prenos HD videosignálu. Nakoľko ale majú penové a odľahčené penové izolácie v sebe viac vzduchu, sú menej odolné voči vonkajšiemu tlaku. Pre túto vlastnosť musíte zvážiť, kde budete tieto káble inštalovať.

Tienenie
Oplet kábla alebo aj tienenie má taktiež viacero vyhotovení a medzi najčastejšie patria:

  • opletené
  • opletené s hliníkovou fóliou

Opletené sa vyrábajú v troch rôznych prevedeniach (opletené, dvojnásobne opletené a trojnásobne opletené) medeným opletom alebo pocínovanou meďou. Káble opletené hliníkovou fóliou majú vynikajúce tienenie avšak nie sú odolné proti častému ohýbaniu (skôr určené na pevne inštalácie) a preto sú pre mobilné použitie vhodnejšie skôr káble opletené bez hliníkovej fólie.

Chcete si vyrábať vlastné BNC video káble? Pozrite si postup správneho krimpovania konektorov BNC a prečítajte si niekoľko rád, ako si správne vyrábať profi SD/HD (dokonca aj 4K) kabeláž.

 Správne krimpovanie konektorov Canare BNC,RCA

canare-bnc-rca

Mikrofónne káble
V posledných rokoch vďaka neustálemu zvyšovaniu pohodlia a užívateľského komfortu, ako aj pre zvyšovanie úspory energie, sa často stretávame s prostrediami, kde sa nachádza množstvo elektromagnetického šumu resp. množstvo elektrických vedení a zariadení, ktoré produkujú tento nežiadúci elektromagnetický šum. Práve z tohto dôvodu sa zvyšujú nároky na audio/video kabeláž a ich kvalitné tienenie.

Mikrofónové káble sú navrhnuté tak, aby prenášali rad signálov, ktoré pokrývajú spektrum od 1/100 voltu (10mV) až 1/1000000 (1?V). Jedna malá chyba v zapojení  alebo nesprávny výber káblov a celý systém sa zmení na “anténu”, ktorá zachytáva okolitý šum. Nižšie skúsime zodpovedať otázky ohľadne správneho zapojenia a nastavenia mikrofónnych systémov.

Za akých podmienok by mal byť použitý dvojžilový mikrofónny kábel?
Dvojžilový mikrofónny kábel je vhodný do prostredí, kde šum nie je tak dôležitý faktor a audio signály sú v pomerne vysokom rozsahu zhruba od -20dB do 0dB. V takýchto prípadoch dva vodiče kábla ponúkajú výhody menšieho priemeru s najnižšími nákladmi. Samozrejme ak sa jedná o mikrofónnu úroveň je vhodnejší krížený „Star Quad“ kábel.

Za akých podmienok by mal byť použitý krížený „Star Quad“ kábel?
Tento typ je určený pre prostredie s vyšším šumom a ak sú audio signály v nízkom -50dB (alebo ešte nižšom) rozsahu. Tento typ kábla funguje veľmi dobre aj v prostrediach s vysokou úrovňou šumu, ktoré prekračujú kapacitu dvojvodičového tieneného kábla a dokážu odtieniť až 90% viac šumu. Ak by mal byť vedený tento typ vedľa silového napájacieho kábla, bolo by vhodné ho viesť pre istotu v kovovom potrubí. 

Nie je „Star Quad“ Canare kábel drahý?
Náklady na tento typ kábla sa významne znížili v posledných rokoch. Pred niekoľkými desiatkami rokov bol pre vysokú cenu prístupný iba pre veľké hudobné sály a vysielacie štúdiá, ktoré si ich mohli dovoliť. Firme Canare sa podarilo vyvinúť nízko nákladový krížený „Star Quad“ kábel s hliníkovou fóliou už v roku 1981. Okrem tradičných profesionálnych projektov, získal tento typ kábla široké uplatnenie aj v takých netradičných oblastiach ako sú svadby, školské učebne alebo najrôznejšie prezentačné akcie a oslavy.

Aké sú kritériá pre výber medzi mnohými rôznymi typmi mikrofónnych Canare káblov?
Všetky audio káble sú navrhnuté tak, aby poskytovali špičkové elektromagnetické tienenie. Toto tienenie je v zásade veľmi kvalitné na všetkých kábloch a rozdiely sú viac-menej v rôznych špecifických vlastnostiach. Preto je veľmi vhodné si zvoliť typ kábla podľa konkrétnych požiadaviek a využívania.

Opletené tienenie
Splietané medené tienenie je navrhnuté tak, aby malo efektívny výkon, bez ohľadu na to, koľkokrát sa kábel odvinie, ohne, je skrútený alebo sa navinie. Je ideálny pre použitie pre ručný mikrofón alebo ako predlžovacie káble. Tento typ je drahší ako iné typy, jeho oplet je veľmi jemný, aby zabezpečil nepreniknuteľný štít. Montáž káblovej koncovky vyžaduje skúsené odborné znalosti a trošku zručnosti.

Špirálové tienenie
Špirálový štít sa skladá z niekoľkých medených drôtov navinutých tesne okolo kábla v špirále. Tieniaci účinok je umocnený dvojitým vinutím, zakaždým v opačnom smere vinutia “dvojitým špirálovým štítom”. Náklady na špirálovo tienený kábel sú zhruba v polovici medzi opleteným tienením a tienením hliníkovou fóliou. Montáž káblovej koncovky je pomerne jednoduchá, špirálové tienenie má tendenciu sa zhoršovať, keď sa príliš často ohýba. Tieto audio káble sú určené na pevnú inštaláciu.

Tienenie hliníkovou fóliou
Tienenie kábla hliníkovou fóliou sa skladá z hliníkovej fólie vlepenej do polyesterovej fólie ovinutej okolo kábla v podobe opasku. Káblová koncovka sa jednoducho montuje a kábel je relatívne lacný. Kábel s hliníkovou fóliou sa doporučuje pre pevné inštalácie. Kábel s hliníkovou fóliou a kevlarovým lankom je vhodný pre montáž do ochranných kovových rúrok. Kevlarová výplň chráni kábel pri prechode potrubím, bráni prerušeniu kábla alebo skratu a to proti intenzívnemu namáhaniu kábla. Kábel s hliníkovou fóliou je v súčasnej dobe široko používaný napríklad vo viacúčelových športových halách, atletických štadiónoch alebo športoviskách.